Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... documente necesare pentru detasati in romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

documente necesare pentru detasati in romania

urmeaza sa inchei un contract de colaborare cu o firma din Bulgaria care va detasa in Romania pe o anumita perioada personal ce se va ocupa de constructia unui imobil.
Va rog sa imi spuneti care sunt actele necesare ce sunt cerute la politie departament Imigrari
Politia nu solicita niciun document ... firma din Bulgaria detaseaza lucratori in Romania. Asadar, cadrul juridic îl reprezintă Directiva Parlamentului European şi a Consiliului 96/71/CE din 16 decembrie 1996 privind detaşarea lucrătorilor în cadrul prestării de servicii, publicată în Jurnalul Oficial al Comunităţilor Europene (JOCE) nr. L 018 din 21 ianuarie 1997.

Documentele necesare pentru detaşarea unui lucrător UE într-un alt stat membru:
- Formularul A1 – confirmă că lucrătorul detaşat este subiect al legislaţiei sociale din ţara
sa şi că este scutit de reglementarea statutară a ţării în care se desfăşoară lucrările.
Formularul A1 este valabil pentru un interval de maxim douăsprezece luni şi trebuie să se
solicite la începutul perioadei de detaşare.
- Contractul de serviciu - elaborat cu ocazia încheierii unui contract între întreprinderea care
furnizează serviciul şi “client” . Din document trebuie să reiasă ce fel de lucrări au fost contractate şi perioada maximă de timp în care se vor realiza.
- Declaraţia detaşării – necesară pentru monitorizare şi control .
- Întreprinderile care detaşează lucrători în România au obligaţia de a transmite o comunicare privind detaşarea salariaţilor, în limba română, inspectoratului teritorial de muncă în a cărui rază urmează să se desfăşoare activitatea, cu minimum 5 zile anterior începerii activităţii salariaţilor detaşaţi pe teritoriul României, dar nu mai târziu de prima zi de activitate. ..
Cornel Vasile, Consilier juridic
Detasat portughez la o firma din Romania de catre o companie din SUA

Pe langa formularul A1, contractul de detasare dintre societati si comunicarea la ITM, mai trebuie intocmite si alte acte?

Detasatul se va inregistra in Revisal?

Multumesc!
Nu se inregistreaza in REVISAL aceasta detasare, intrucat salariatul detasat apartine unei societati din SUA.